Purelife

Deformacje stóp występują dosyć często i ich przyczyn może być wiele. Zazwyczaj jest to brak odpowiedniej profilaktyki w wieku dziecięcym oraz niewygodne obuwie. Należy pamiętać, że deformacji stóp nie można lekceważyć, ponieważ mogą one doprowadzić do poważnych powikłań. Wady wrodzone bądź nabyte, niewygodne obuwie, nadwaga, brak ruchu to tylko niektóre z przyczyn deformacji stóp.

Niezwykle ważna jest obserwacja stóp, zwłaszcza u dzieci, aby w miarę szybko móc wdrożyć leczenie. Do najczęstszych deformacji stóp należy płaskostopie, koślawość, szpotawość oraz wklęsłość stóp, opadanie stawu skokowego oraz przemieszczanie się kości. Deformacja stóp zazwyczaj objawia się osłabieniem mięśni i więzadeł oraz zmianami zachodzącymi w stawie skokowym. Ponadto można zauważyć takie zniekształcenia stopy jak przekręcenie palucha, pięty lub występowanie haluksów.

Czasem także deformacja stopy sprawia, że łydki ulegają wygięciu, co w języku medycznym nazywa się koślawością podudzi. Poza tym deformacjom nierzadko towarzyszy ból. Jeżeli zauważyłeś, że występują u Ciebie, któreś z powyższych objawów, nie zwlekaj z wizytą u ortopedy. Pozwoli to na szybkie wdrożenie leczenia i zatrzymanie postępujących chorób.

Zazwyczaj leczenie stóp z deformacjami polega na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń, które pozwolą przywrócić stopie dawny kształt. Stosuje się także taping, który pozwala korygować wady. Zaleca się także noszenie butów medycznych lub wkładek korygujących deformację. Duże znaczenie może mieć także fizjoterapia.

W niektórych przypadkach lekarz może skierować na leczenie operacyjne.

www.eilawski.pl www.nosniki.net