Kaletka maziowa to niewielki woreczek wypełniony specjalną substancją, która nawilża stawy. Zmniejsza też tarcie w czasie wykonywania różnych ruchów, kiedy to po powierzchni kości przesuwają się mięśnie i ścięgna. W organizmie człowieka znajduje się wiele takich kaletek, ale najczęściej urazom ulegają kaletki stawu łokciowego, kolanowego, biodrowego i barkowego.

Przyczyną zapalenia mogą być nawet bardzo prozaiczne, ciągle powtarzane zachowania, np. opieranie się łokciami o twardy blat czy nieprawidłowa pozycja rąk podczas pisania na klawiaturze komputera. Stan zapalny mogą też wywołać urazy mechaniczne, infekcje, wykonywanie gwałtownych, nagłych ruchów, wszelkiego rodzaju przeciążenia stawu łokciowego, dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów.

W momencie, kiedy odczuwa się ból stawu łokciowego, jego ruchomość jest ograniczona, pojawia się obrzęk i zwiększa się tkliwość, należy skorzystać z porady lekarza reumatologa lub ortopedy. Najczęściej ordynowane są przez specjalistów leki przeciwzapalne w różnej postaci (tabletki, żele, maści) oraz antybiotyki, wszystko zależy od przyczyny powstania zapalenia. Stosuje się również wstrzykiwanie leków w obolałe miejsce.

Dobre efekty przynosi zastosowanie zabiegów fizjoterapeutycznych np. krioterapii lub laseroterapii. W skrajnych przypadkach dochodzi również do interwencji chirurgicznej, kiedy to żadna dotychczas stosowana metoda leczenia nie przynosi efektu, a efekty zapalenia powracają lub zwiększają się.

Stomatolog dentysta http://www.medident.pl/ Poznań Piątkowo