www.eaf-eg.org

Złamania łopatki to jedne z najczęściej występujących urazów kostno-stawowych. Złamanie łopatki jest zazwyczaj następstwem wypadku drogowego, uderzenia od tyłu w bark bądź upadku. Zdarza się, że towarzyszy urazowi również złamanie obojczyka, żeber lub zwichnięcie stawu ramiennego. Oto kilka informacji na temat złamania łopatki oraz sposobów leczenia urazu.

Złamanie łopatki może obejmować złamanie jej poszczególnych elementów: trzonu, panewki, szyjki, wyrostka kruczego oraz wyrostka barkowego. Najczęściej występującym objawem złamania łopatki jest ból nasilający się podczas ruchów ręki. Nie należy tego ignorować i jak najprędzej udać się do lekarza. Dobra wiadomość jest taka, że łopatka szybko się goi, więc okres regeneracji nie jest długi.

Leczenie polega na unieruchomieniu złamanej łopatki poprzez opatrunek gipsowy lub temblak, aż do czasu, kiedy ból minie. Zazwyczaj jest to okres kilku tygodni, w zależności od tego, jak duży jest uraz. W przypadku starszych pacjentów zaleca się także rehabilitację. Należy także wiedzieć, że w przypadku złamania łopatki, mogą wystąpić powikłania.

Łopatkę otaczają duże ilości mięśni, więc rzadko się zdarzają złamania z przemieszczeniem. Jednakże, gdy dochodzi do złamania szyjki oraz wyrostków, może dojść do rozprysku kości. W takich sytuacjach konieczne może być leczenie operacyjne. Ponadto po zabiegu konieczne jest unieruchomienie łopatki i założenie gipsu.

Następnie ważną rolę odgrywa rehabilitacja, która pozwoli odzyskać sprawność.